Sopot Jazz Festiwal 2023 – co będzie grane w Sopocie tej jesieni
Za program artystyczny tegorocznej edycji festiwalu już po raz czwarty odpowiada wybitny pianista, kompozytor i jeden z najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych: Marcin Wasilewski.
Jak co roku stara się on podążać za tym co aktualnie prezentują muzycy jazzowi w Polsce, Europie i na świecie. Zaproszeni przez niego artyści gwarantują, że pierwszy weekend października w Trójmieście będzie prawdziwą muzyczną ucztą.
Trzy dni festiwalu w Sopocie na dwóch scenach
Artyści z Polski, Szwajcarii, Czech i USA występować będą na dwóch scenach, 5 października 2023 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie natomiast 6 i 7 października 2023 koncerty odbywać się będą w naszym hotelu w przestrzeni Grand Pavilonu, zaprojektowanej specjalnie do pełnienia roli sali koncertowej.
Kosmiczne aranżacje w poszukiwaniu zagadki Andromedy
W dniu otwarcia festiwalu na scenie kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie wystąpią Doružka/Wyleżoł/Ballard Trio. Piotr Wyleżoł zagra na fortepianie i instrumentach klawiszowych, na gitarze Dawid Dorużka (Czechy), na perkusji Jeff Ballard (USA), na stale współpracujący z Bradem Mehldau w jego trio. Zaprezentują oni program z autorskiej płyty Piotra Wyleżoła zatytułowanej „Andromeda’s Mystery”.
Międzynarodowy intymny duet
Drugim koncertem na deskach Sceny Kameralnej będzie występ duetu młodego, utalentowanego, polskiego gitarzysty Szymona Miki wraz z arcyciekawą, szwajcarską wokalistką polsko-japońskiego pochodzenia - Yumi Ito.
Na uwagę zasługuje wszechstronność muzyków i ich instrumentów, tworząca świat delikatnych harmonii, oryginalnych melodii i odkrywczych improwizacji, niejako swoistej symbiozy muzycznej, gdzie żaden element nie dominuje, tyko uzupełnia się, kreując jedność brzmieniową i stylistyczną.
Piątkowe nuty psychodelii i transu
Pierwszym zespołem który zaprezentuje się na scenie Grand Pavilionu w piątkowy wieczoru będzie kwartet o nazwie Ronin szwajcarskiego pianisty, który znalazł oryginalny sposób na połączenie jazzu, funky, psychodelii i muzyki współczesnej, w której równie ważną rolę wiedzie gra świateł. Nik Bärtsch swoim strojem i postawą życiową nawiązuje do mistrzów sztuk walki, mistrzów zen, spokoju ducha i jej równowagi. Ronin w języku japońskim oznacza człowieka falę, który, tak jak ona, toczy się tam, dokąd wieje wiatr. Muzyka zespołu oparta jest na nieparzystych motywach rytmiczno-melodycznych, przez które muzycy wprowadzają siebie i słuchaczy w swoisty trans, dając upust kontrolowanej emocji i pewnego rodzaju misterium tworzonego na bazie ciekawych paternów rytmicznych. Będzie to z pewnością bardzo oryginalna i ciekawa propozycja muzyczna.
Drugim zespołem, który się zaprezentuje będzie słynny w latach 80-tych i 90-tych XX wieku Young Power w nowej odsłonie: New Edition. Nazwa sugeruje nową generację muzyków, którą zebrał pod skrzydła i zawiaduje nią niestrudzony wybitny polski aranżer i flecista jazzowy Krzysztof Popek.
Tajemnicze dialogi mózgu i muzyki
Hipokamp, to projekt renomowanego polskiego gitarzysty Marka Napiórkowskiego i tytuł jego nowej płyty, nawiązującej do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie jest z muzyką z tego albumu, która osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, jest spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw. Jest to album na granicy gatunków, łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych, progresywnego rocka, muzyki etno, funky oraz intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych.
Światowej sławy multiinstrumentalista
Wisienką na torcie festiwalu będzie niewątpliwie występ Raula Midona, wspaniałego wokalisty, gitarzysty, songwritera, producenta i pieśniarza z USA, którego koncerty są ozdobą wielu światowych gatunkowo różnorodnych festiwali. We własnym repertuarze Raul Midon łączy elementy soulu, jazzu, R&B. Podczas koncertów dosłownie można usłyszeć trzy instrumenty naraz, gdyż muzyk potrafi jednocześnie grać na gitarze, bongosach i śpiewać imitując różne instrumenty.
Raul Midón występował lub nagrywał albumy z takimi gwiazdami jak Stevie Wonder, Herbie Hancock, Marcus Miller, Richard Bona, India Arie, Queen Latifah, Snoop Dogg.
Program Sopot Jazz Festival 2023
5.10 | 20:00 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie
Yumi Ito & Szymon Mika (PL, CH)
Doružka/Wyleżoł/Ballard Trio „Andromeda’s Mystery” (PL, USA, CZ)
6.10 | 20:00 Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel, Sopot
Young Power New Edition (PL)
Nik Bärtsch Ronin (SUI)
7.10 | 20:00 Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel, Sopot
Marek Napiórkowski Quartet (Jan Smoczyński, Paweł Dobrowolski, Bartłomiej Miler) „Hipokamp” (PL)
Raul Midón (USA)
Bilety:
Organizator: Miasto Sopot, Bałtycka Agencja Artystyczna BART
Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Grand Pavilion Radisson Blu Hotel, Sopot
Partner Motoryzacyjny: BMW Bawaria Motors Gdańsk
Patroni Medialni: Jazz Forum, Jazz Press, Jazz Soul, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trojmiasto.pl, Chilli ZET
Dofinansowano ze środków Miasta Sopotu.